Depilacja cukrowa jest jedną z najpopularniejszych metod depilacji. Zastanawiasz się, czy jest dobra dla Ciebie? Zaraz się dowiesz!

Depilacja cukrowa jest prawdopodobnie najstarszą na świecie metodą depilacji – nie licząc metod rodem z epoki kamienia łupanego. Już od starożytności kobiety na Dalekim Wschodzie stosowały depilację pastą cukrową. Metoda ta jest bezpieczna i skuteczna, a do tego – co ucieszy miłośniczki ekologii – stuprocentowo naturalna!

Depilacja pastą cukrową – jak to się robi?

Depilacja cukrowa polega na nałożeniu na skórę specjalnej, plastycznej pasty cukrowej. Pastę tę ugniata się z dwóch składników – cukru i wody. Czasem dodaje się do niej także sok z cytryny, ale nie jest to konieczne i nie wszystkie pasty zawierają ten dodatek. Pasta cukrowa jest lepka, więc po nałożeniu na skórę przykleja się do włosków, a podczas usuwania – wraz z pastą usuwane są włoski. Pastę można kilkakrotnie przykładać w jednym miejscu, ponieważ ryzyko podrażnienia jest mniejsze niż przy wosku. Najważniejszą zasadą w depilacji cukrowej jest odpowiednie nałożenie i odpowiednie usunięcie pasty. Mianowicie nakładamy ją pod włos, a usuwamy zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosków. Wyrywanie włosków zgodnie z kierunkiem ich rośnięcia sprawia, że zabieg jest niemalże bezbolesny, a włosy się nie łamią i nie urywają. Usuwanie włosków z kierunkiem ich wzrostu zapobiega także powstawaniu wrostów i stanów zapalnych.

Depilacja cukrowa jest delikatna

Celem zabiegu jest dokładne, ale bardzo łagodne usunięcie włosów – także tych krótkich. Pasta usuwa nawet oporne włoski i meszek! Usunie nawet włoski o długości 1 mm, ale najlepiej jeśli mają ok. 5 mm – wtedy pasta „złapie” je najskuteczniej. Zabieg jest wyjątkowo delikatny, ponieważ pasta przykleja się tylko do włosków, a nie do skóry – pozwala więc na wykonanie depilacji bez podrażnień. Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko przyklejania się pasty do skóry, odpowiednio przygotowuje się skórę do zabiegu. Nie jest to skomplikowane: skórę trzeba oczyścić (aby ją odtłuścić), a potem posypać talkiem, który należy po skórze rozprowadzić i strzepnąć – gotowe! Talk dodatkowo zabezpieczy skórę na czas depilacji, która – choć i tak bardzo delikatna – w ten sposób staje się jeszcze subtelniejsza. Metoda ta jest tak łagodna, że mogą ją stosować także kobiety w ciąży. Niech Cię jednak ta delikatność nie zwiedzie! Depilacja cukrowa wyciąga włoski z cebulką, jest więc skuteczna, jak na depilację przystało. Gładka, bezwłosa i miękka skóra może się utrzymać 4 do 6 tygodni po zabiegu!

Depilacja cukrowa na zimno i na ciepło

Depilacja pastą cukrową występuje w dwóch odmianach: na zimno i na ciepło. Odmiana na ciepło przypomina nieco depilację paskami woskowymi. Ciepła pasta jest płynniejsza. Nakłada się ją szpatułką na skórę, a potem na pastę przykłada się kawałek materiału. Wygładza się materiał, odczekuje chwilkę, po czym energicznie zrywa się go razem z pastą.  Depilacja pastą cukrową na zimno wygląda trochę inaczej. Tutaj pastę cukrową trzeba urabiać w dłoniach, aż stanie się matowa i nabierze odpowiedniej elastyczności, po czym taką kulkę z pasty przykłada się do skóry, rozciąga na niej i odrywa. Następnie pastę znów się króciutko ugniata i znów przykłada do skóry, rozciąga i odrywa. Tę sekwencję powtarza się tak długo, aż skóra będzie wolna od włosków. Depilacja cukrowa jest niezwykle wydajna i ekonomiczna: jedna kulka pasty cukrowej wystarczy do wydepilowania nawet całej łydki!

depilacja cukrowa jest doskonała do depilacji nóg

Depilacja cukrowa i peeling cukrowy

Kolejną zaletą depilacji pastą cukrową jest to, że cukier jest naturalnym środkiem peelingującym. Taka depilacja to zatem zabieg dwa w jednym: pozbywasz się włosków i martwego naskórka jednocześnie. A do tego metoda ta jest uniwersalna: depilacja pastą cukrową jest idealna do depilacji całego ciała.Pozwala na depilację nawet bardzo wrażliwych partii ciała, takich jak pachy czy strefa bikini. Można ją stosować zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Nie jest wskazana jedynie w przypadku zarostu na męskiej twarzy. Poza tym – nie ma żadnych przeciwskazań! Przynajmniej w przypadku depilacji cukrowej na zimno, ponieważ wersja na ciepło nie powinna być stosowana w przypadku osób, mających żylaki czy pękające naczynka. Wersja na zimno jest też obarczona niemalże zerowym ryzykiem podrażnień. Depilacja cukrowa jest zalecana jako metoda pierwszego wyboru w przypadku osób z alergiami, ponieważ jest dla nich bezpieczna.

Depilacja pastą cukrową – i co dalej?

Po zabiegu może pojawić się niewielkie zaczerwienienie, ale zniknie ono maksymalnie w ciągu kilku godzin. Warto przez dobę lub dwie po depilacji unikać ekspozycji na słońce – albo przynajmniej dopóki nie zniknie zaczerwienienie. Skórę bezpośrednio po zabiegu można posmarować delikatną oliwką, tonikiem lub wodą. Po czym należy ją pielęgnować jak zawsze (czyli – mamy nadzieję, że to właśnie robisz w domu - nawilżać, dokarmiać i znowu nawilżać) oraz regularnie peelingować (to zapobiegnie wrastaniu włosków). Regularnie stosowana, depilacja cukrowa sprawi, że włoski będą odrastać słabsze, jaśniejsze i mniej widoczne.

Jedno małe „ale”

Depilacja pastą cukrową ma jedną wadę: trudno jest zrobić perfekcyjną pastę – wystarczająco elastyczną i wytrzymałą jednocześnie. To wymaga wprawy, znajomości przepisu i doświadczenia. Tę wadę jednak łatwo ominąć: wystarczy iść na depilację do dobrego salonu kosmetycznego. Możesz ją zrobić u nas! Specjalizujemy się w różnych metodach depilacji – między innymi tej z użyciem pasty cukrowej. Chcesz się zapisać na zabieg? Wpisz w wyszukiwarkę “depilacja cukrowa Kielce” a najpewniej do nas trafisz! Zapraszamy do zapisów online - możesz to zrobić TUTAJ. Chcesz poznać cenę zabiegu? Informacje znajdziesz tutaj: CENNIK.

Nie przegap tych tekstów o metodach depilacji: Owłosienie pokonane, EpilFree wkracza do akcji czy Depilacja bikini - najlepsze sposoby. Pożyteczną wiedzę znajdziesz także w tekście Depilacja i epilacja - czym są i co je różni.

Zapisz się na zabieg!