Epilacja i depilacja to często mylone ze sobą pojęcia. Oba zabiegi mają na celu pozbycie się niechcianego owłosienia, jednak zarówno sposób wykonania, jak i trwałość efektu mocno je różni.
Epilacja i depilacja – myślisz, że ta jedna litera w nazwie nie czyni wielkiej różnicy? Błąd! Poznaj odmienności między tymi dwoma zabiegami, a będziesz wiedzieć, jakiego zabiegu poszukujesz i o który poprosić w gabinecie kosmetycznym.
Depilacja – poznaj definicję
Oba zabiegi polegają na usuwaniu owłosienia i oba pozwalają na uzyskanie gładkiej skóry. Jednak istotą depilacji jest usunięcie łodygi włosa. Różnymi metodami włos jest chwytany i wyrywany (zazwyczaj), czasem pociągnie za sobą cebulkę włosową, innym razem cebulka ta pozostanie w skórze. Efekt: włosy odrastają. Odrost ten trochę trwa, czasem nawet do 6 tygodni, ponieważ łodyga włosa wyrywana jest nie tylko znad skóry. Wyrywany jest też ten fragment, który kryje się w skórze – stąd po depilacji odrost trwa dłużej, niż po goleniu (podczas golenia usuwana jest tylko ta część włosa, która znajduje się nad skórą). Depilację można wykonać w dowolnym momencie, a zabieg można powtarzać nawet codziennie. Niezależnie od cyklu wzrostu włosa i fazy, w jakiej się znajduje. Wystarczy, że nad skórą pojawi się wystarczająco długa łodyga włosa, by go uchwycić – woskiem, pastą cukrową, bawełnianą nitką (threading) czy pęsetą – i włos można usuwać́. Stąd depilacji można poddać włosy mające co najmniej 2 mm, a jeszcze lepiej 5 mm – ta długość pozwala skutecznie złapać jego łodygę̨. Wyjątek stanowi depilacja kremami lub piankami, polegająca na rozpuszczaniu włosa – ta metoda rozpuści włosy o długości nawet 1 mm.
Metody depilacji
Jak więc widzisz, depilacja jest metodą tymczasową i jej efekty są krótkotrwałe. Depilacja męczy wprawdzie cebulki włosów, przez co z czasem zaczynają one odrastać wolniej i są słabsze, cieńsze i jaśniejsze – ale jednak nie zatrzymuje tego odrostu. Wyjątkiem jest golenie, po którym włosy często odrastają grubsze i ciemniejsze. Dlatego popularnością cieszą się też inne metody. Do najczęściej stosowanych należy obecnie depilacja woskiem oraz depilacja pastą cukrową. Obie są skuteczne i nieskomplikowane, przy czym pasta cukrowa pozawala na mniej bolesną depilację niż użycie wosku, ponieważ w depilacji cukrowej włoski suwane są zgodnie z kierunkiem wzrostu, a podczas woskowania wyrywa się je pod włos.
Inną popularną metodą depilacji jest użycie elektrycznego depilatora. Jednak metoda ta jest dość bolesna, najlepiej też się sprawdza w przypadku włosków nieco dłuższych i grubszych, by ostrza depilatora zdołały je uchwycić. Jej zaletą jest cena – po kupnie depilatora sam zabieg już nic nie kosztuje, a jeden depilator wystarczy na lata. Wadą natomiast jest czas – ta depilacja zazwyczaj dość długo trwa, zwłaszcza, gdy obejmuje większe partie ciała. Nie jest polecana osobom wrażliwym na ból oraz do depilacji okolic delikatnych, takich jak bikini. Tu lepiej sprawdzi się wosk lub depilacja cukrowa. Niektórzy używają też kremów i pianek do depilacji. Zabieg polega na nałożeniu na skórę preparatu, który potem usuwa się szpatułką wraz z włoskami. Wadą jest tu ryzyko alergii, a zaletą – prostota wykonania. Jednak ten rodzaj depilacji także zapewnia gładką skórę tylko na jakiś czas.
Epilacja – co to takiego?
Pod nazwą epilacja kryją się wszystkie zabiegi pozwalające na długoterminowe lub trwałe usunięcie owłosienia. W odróżnieniu od depilacji, którą często robi się w domu, epilację może wykonać tylko profesjonalny gabinet kosmetyczny. Kolejną różnicą jest tu fakt, że podczas epilacji niszczone są mieszki włosowe wraz z macierzą, a więc żywe części włosa (łodyga włosa jest jego martwą częścią). To sprawia, że włos już nie odrasta – został bowiem przez zabieg skutecznie „uszkodzony”.
Kolejną różnicą jest to, że epilacja skuteczna jest tylko w pewnych momentach – a dokładniej wtedy, kiedy włos znajduje się w fazie wzrostu, zwanej anagenem. Potem wchodzi w fazę katagenu (zaniku) i telogenu (wypadania). W trakcie tych dwóch końcowych faz włos nie jest podatny na epilację (obejmują one zazwyczaj ok 20 proc. włosów na ciele). Poza tym epilację wykonujemy z kilkutygodniowymi przerwami. Przerwy pomiędzy zabiegami wynikają z cyklicznych faz tempa wzrostu włosa. Długość tych faz zależy od części ciała oraz rodzaju włosa. Przeważnie fazy trwają od 4 do 8 tygodni i waśnie w z taką częstotliwością przeprowadza się kolejne zabiegi. Epilacja jest zabiegiem dającym względnie trwałe efekty, ale rozłożonym w czasie. Zazwyczaj wystarczy 7 do 10 zabiegów, aby pożegnać problem owłosienia na stałe.
Epilacja – nie tylko laser
Z trwałym usuwaniem owłosienia kojarzy się nam głównie zastosowanie laserów. Nie jest to jednak jedyna metoda. Jednym z popularnych zabiegów epilacji jest elektroepilacja, czyli metoda unieczynnienia włosów za pomocą prądu – w systemie „włos po włosie”. Impuls elektryczny o wysokiej częstotliwości zapewnia trwałe uszkodzenie macierzy włosa – taki włosek już nie odrośnie. Zaletą elektroepilacji jest to, że jako jedyna metoda trwale usuwa wszystkie kolory włosa – nawet włosy siwe. Oraz to, że jest bezbolesna. Wadą jest natomiast czas trwania zabiegu. Z tego powodu elektroepilację stosuje się przeważnie na nieduże partie ciała takie jak broda, wąsik, brodawki sutkowe czy linia biała. Zastosowanie nowoczesnych aparatów (np. aparatu Apilus) pozwala na wykonanie zabiegu z ogromną precyzją oraz na ustawienie parametrów urządzenia w taki sposób, by intensywność zabiegu odpowiadała wrażliwości poddawanej mu skóry. Nieco szybszą metodą jest termoliza. Tutaj też stosuje się prąd do niszczenia mieszków włosowych, ale jest to prąd stały (tzw. galwaniczny). Różnica polega na tym, że ten rodzaj prądu niszczy mieszek szybciej, więc zabieg trwa krócej. Najtrwalsze efekty daje zabieg typu blend, czyli łączący elektrolizę z termolizą.
Epilacja, czyli laser i inni
Optymalną metodą walki z owłosieniem jest zastosowanie wiązki światła laserowego. Laserem można usuwać włoski zarówno z rąk, nóg, pleców, jak i z miejsc delikatnych (bikini, pachy), a nawet z twarzy. Lasery niszczą mieszek włosa, trwale go uszkadzając. Jednak często kiepsko sobie radzą z jasnymi włosami. Dlaczego? Ponieważ laser wykorzystuje do działania melaninę, barwnik zawarty we włosie. Im go więcej, tym łatwiej będzie laserowi zrobić co trzeba. Im mniej (a tak jest z włosami blond, rudymi czy siwymi), tym będzie mu trudniej. Dlatego w przypadku jasnych włosów lepiej wybrać inny zabieg, najlepiej EpilFree. W tym przypadku, po depilacji (woskiem lub pastą cukrową), na ciało nakłada się specjalny preparat roślinny. Wnika do mieszka włosowego i osłabia go. To znacznie spowalnia odrost włosów i poważnie redukuje ich ilość. Preparat można nakładać na każdy typ skóry i na każdy rodzaj włosa – także na włosy blond i rude!
Ograniczeniem laserowej epilacji jest też to, że przez dwa tygodnie po zabiegu lepiej jest traktować skórę delikatnie i chronić ją przed słońcem. Nie wolno też epilować włosów na skórze opaloną i w okresie pełnego nasłonecznienia. Wyjątkiem od tej reguły jest laser The Epi Lab. Tym laserem można potraktować każdy rodzaj skóry – z opaloną włącznie! Słońca trzeba unikać zaledwie przez trzy dni – i chodzi tutaj tylko o ostre słońce. Ten laser jest wyjątkowo skuteczny, ponieważ niszczy także mikro naczynia krwionośne, które odżywiają̨ włos, a z włosami jasnymi i rudymi radzi sobie lepiej od innych laserów dostępnych na rynku.
Myślisz o pozbyciu się owłosienia? Zajrzyj do nas! Wpisz w wyszukiwarkę “depilacja Kielce” lub “epilacja Kielce” - i najprawdopodobniej do nas trafisz. Oferujemy wszystkie metody walki z włoskami. Pełną listę oferowanych przez nas zabiegów znajdziesz tutaj: Instytut Kosmetologii MAEVE Oferta.
Musisz być zalogowany by dodać komentarz.