Jeśli chcesz naprawdę skutecznie zaopiekować się swoją twarzą i dobrać właściwy rodzaj pielęgnacji, najpierw musisz ją dobrze poznać. Krok pierwszy: musisz określić rodzaj cery.
Widzisz w sklepie kosmetycznym jakiś fajny krem. Z opisu – bajka! Chroni, karmi, odbudowuje barierę obronną… Do tego opakowanie kusi, a i sam krem pachnie zachęcająco. Wahasz się zatem przez chwilę, ale… kupujesz! Nie będziemy Ci jednak gratulować upolowanej zdobyczy. Dałaś się złapać marketingowym sztuczkom, bo - kupując kosmetyk - nie odwołałaś się do sedna. A jest nim rodzaj cery.
Zrozum skórę!
Określenie, jaki masz rodzaj cery, jest kluczem do zrozumienia potrzeb Twojej skóry. I tylko dobrze go poznawszy, będziesz wybierać odpowiednie produkty pielęgnacyjne czy zabiegi kosmetyczne. Takie, które sprawią, że Twoja skóra będzie promienna i będzie mieć ładny koloryt. A także pomogą jej zachować zdrowie i wzmocnić odporność na czynniki zewnętrzne. Skóra odwdzięczy Ci się za właściwą pielęgnację wspaniałym samopoczuciem i nienagannym wyglądem.
Generalnie, są cztery rodzaje cery: cera normalna, sucha, tłusta i mieszana.
Samoocena czy pomoc fachowca?
Dobrze, ale jak rozpoznać typ cery? Tak porządnie i dogłębnie? Ideałem byłaby wizyta w gabinecie kosmetycznym i prośba o pomoc w określeniu rodzaju cery. Jeszcze lepiej, gdyby odwiedzany gabinet dysponował metodą, kryjącą się pod nazwą komputerowe badanie skóry. To najlepsza i najdokładniejsza metoda diagnozy! Specjalistyczne urządzenie w bardzo silnym świetle mapuje twarz i robi jej zdjęcia, które potem są analizowane w wielkim powiększeniu. Dzięki temu można zauważyć problemy skórne, których nie widać gołym okiem. Można także wyodrębnić obszary problematyczne – bo choć czasem się wydaje, że skóra wygląda dobrze, problemy już się czają i czekają, by zaatakować. Pozwól komputerowi je zdemaskować i… możesz zacząć nad nimi odpowiednio pracować. Inaczej błądzisz po omacku! Wiele kobiet przez lata stosuje niewłaściwe kosmetyki – od oczyszczających, po kolorowe i ochronne. Uniknij tych błędów.
Możesz też skorzystać z naszego poradnika. Poniżej opisujemy podstawowe rodzaje cery i ich cechy charakterystyczne. Struktura budowy skóry, nasilenie jej pigmentacji – te cechy sprawiają, że każda cera jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Tak samo wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju powinna być jej pielęgnacja. Dlatego najlepiej jest zbadać ją gruntownie (komputerowo), ale domowa, samodzielna diagnoza wskaże Ci coś w rodzaju ogólnego kierunku, którym warto się sugerować przy następnej wizycie w sklepie kosmetycznym.
Cera normalna
Pod tym pojęciem w kosmetologii kryje się skóra zdrowa, o zrównoważonym obrazie i odpowiednim nawilżeniu i natłuszczeniu. Nie jest ani za sucha, ani za tłusta. Ma niewielkie pory. I choć jest delikatna i miękka, nie reaguje nadmiernie na zewnętrzne bodźce, całkiem nieźle je znosząc. Taką cerę ma niewiele osób, najczęściej cieszą się nią osoby bardzo młode.
Cechy charakterystyczne cery normalnej:
- drobne pory
- elastyczna i odporna
- gładka i równa
- ma świeży, równy i różowy koloryt
- wygląda tak samo na całej twarzy
- nie ma na niej zaczerwienień czy innych skaz.
Cera sucha
Cera może być sucha z dwóch powodów: ponieważ brakuje jej wilgoci lub gdy brakuje jej natłuszczenia. Jeśli brakuje jej natłuszczenia to znaczy, że szwankuje produkcja sebum, czyli ochronnego łoju, który stanowi dla skóry coś w rodzaju naturalnego płaszcza ochronnego. Skóra wtedy jest podatna na podrażnienia oraz na wysychanie. Skóra, której brakuje wilgoci, jest zazwyczaj ofiarą warunków (np. przesuszonego powietrza w sezonie grzewczym, palenia papierosów lub za małej ilości wypijanych płynów), ale przesuszenie może by też spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Taka cera ma skłonność do czerwienienia - i to często z byle powodu. Bywa także szorstka, wydelikacona i nierówna. Prawie jedna trzecia dorosłych boryka się z takim właśnie typem cery.
Cechy charakterystyczne cery suchej:
- drobne pory
- skłonność do zaczerwienień
- uczucie ściągania
- jest delikatna, łatwo ją uszkodzić
- może być (przynajmniej miejscami) szorstka w dotyku
- nierówna
- skłonność do swędzenia
- miejscami może się łuszczyć
- szybko się robią na niej zmarszczki
Cera tłusta
Ten rodzaj cery łączy się z nadmiarem sebum: skóra produkuje go więcej, niż potrzeba do zdrowego funkcjonowania. Ta nadprodukcja pociąga za sobą skłonność do formowania się wyprysków, wągrów i krostek; a sama skóra wygląda tłusto i się błyszczy. Na tłusty wygląd i wypryski narażona jest zwłaszcza tzw. strefa T, która obejmuje skórę na czole, nosie i brodzie. Skóra ma przy tym niebyt zdrowy koloryt, może być blada. Za tę sytuację odpowiadają wahające się hormony, stres i/lub uwarunkowania genetyczne. Wbrew utartej opinii, tłusta skóra występuje nie tylko w czasie pokwitania, ale też może pojawić się w ciąży, podczas karmienia piersią, po odstawieniu doustnej antykoncepcji czy po prostu przed okresem. Na pociechę można dodać, że ten rodzaj cery jest najmniej skłonny do powstawania zmarszczek.
Cechy charakterystyczne cery tłustej:
- duże, poszerzone pory
- tłusty połysk
- skłonność do wyprysków w strefie T
- bladość
- pogrubienie skóry
Cera mieszana
Jak się łatwo domyślić, ten typ cery będzie łączył różne rodzaje skóry. Najczęściej jest to połączenie cer suchej i tłustej. Z tego powodu, cera mieszana często jest traktowana jako podkategoria cery tłustej. Dwa rodzaje skóry występują tu obok siebie, komplikując pielęgnację i dobór zabiegów. I tak, skóra tłusta najczęściej sadowi się w strefie T, a skóra sucha na policzkach.
Cechy charakterystyczne cery mieszanej:
- tłusty połysk (strefa T)
- powiększone pory (strefa T)
- skłonność do wyprysków (strefa T)
- sucha skóra na policzkach
- skłonność do zaczerwienień (policzki)
- uczucie ściągania (policzki)
- nadwrażliwość skóry (policzki)
Cera specjalnej troski: wrażliwa
Te cztery typy cery to podstawa, ale obok nich wyróżnia się jeszcze skórę wrażliwą. Taka skóra sprawia wrażenie normalnej, ale bardzo szybko reaguje na zewnętrzne bodźce, takie jak promienie słoneczne, zimno, stres, zanieczyszczenie środowiska czy składniki kosmetyków – zwłaszcza, jeśli są konserwowane czy perfumowane. Przez tę swoją nadwrażliwość, skóra często się zaczerwienia, ściąga, podrażnia; ma też tendencję do powstawania wypieków. Większość kobiet, które mają cerę wrażliwą, mają też (przynajmniej miejscami) skórę suchą. Taka cera wymaga najdogłębniejszej diagnozy i w jej przypadku najbardziej wskazane jest zrobienie komputerowej analizy skóry. Skóra ta z wiekiem potrzebuje bowiem większej czułości i opieki oraz idealnego doboru kosmetyków i zabiegów. Niestety, ma skłonność do zmarszczek i szybszej utraty elastyczności czy do powstawania przebarwień. Nawet, jeśli masz 20 lat i wydaje Ci się, że termin „cera dojrzała” Cię nie dotyczy, zbadaj dokładnie rodzaj cery. W przypadku cery wrażliwej, działania przeciwstarzeniowe trzeba zacząć na długo zanim skóra naprawdę zacznie się starzeć.
Rodzaj cery może się zmieniać
Rodzaj cery może się zbiegiem czasu zmienić. Wiele młodych kobiet ma cerę tłustą, która po zakończeniu okresu dojrzewania zmienia się w cerę normalną – a potem nawet w suchą. Im dalej w czas, tym suchsza staje się cera. Nie są to dobre wieści, ale procesy starzenia się skóry zaczynają ruszać, kiedy zbliżamy się do trzydziestki! Skóra zaczyna zatrzymywać mniej wilgoci, spada intensywność produkcji ochronnego sebum; skóra robi się też cieńsza i mniej elastyczna. To już czas, kiedy trzeba wdrożyć zabiegi, poprawiające jej stan – ale to temat na kolejny tekst ?
Zapraszamy do Instytutu Kosmetologii MAEVE na komputerowe badanie skóry. To najlepsza metoda na skrupulatną diagnozę stanu skóry. Pomoże określić nie tylko rodzaj cery, ale też najważniejsze potrzeby Twojej skóry, jej problemy, słabe strony i uszkodzenia. Jeśli chcesz podejść do pielęgnacji urody w sposób mądry i skuteczny, komputerowe badanie skóry powinno być podstawą Twojego planu pielęgnacji.
Musisz być zalogowany by dodać komentarz.