Rozstępy to duży defekt kosmetyczny. Nic dziwnego, że kobiety są gotowe na wiele poświęceń, byle je pożegnać. Dobre wieści: możemy im w tym pomóc!

Zacznijmy od tego, co to są rozstępy. Zauważyłaś może kiedyś na swojej skórze linie, zazwyczaj równoległe, o nieco innym kolorze, niż okoliczne tkanki? To właśnie rozstępy. Od zdrowej skóry różnią się też teksturą. Mogą przybierać różne kolory: od purpury, przez żywy różowy kolor, po barwę szarawą lub białawą. Kiedy przejeżdżasz palcami po skórze, możesz od opuszkami wyczuć, że linie te są trochę inne w dotyku: świeże rozstępy są lekko wypukłe, a stare leciutko zapadają się w skórę.

Czy rozstępy są groźne? Nie. Ale bywają bardzo widoczne i potrafią szpecić. Zdarza się też, że są źródłem niewielkich dolegliwości, gdy pobolewają lub swędzą. Czy rozstępy mogą zniknąć? Dobre wieści: wiele rozstępów zniknie po jakimś czasie samoistnie. Albo przynajmniej staną się mniej widoczne, ponieważ przestaną mieć intensywne kolory.

Czemu robią się rozstępy?

Jest w życiu kilka faz, w których pojawienie się rozstępów jest dość typowe. Pierwszy to lata naste, kiedy ciało szybko rośnie. Drugi to ciąża – znowu jakaś część ciała rośnie intensywnie, w dodatku w wielu kierunkach naraz i w rekordowo (jak na taki wzrost) krótkim czasie. I trzeci: kiedy gwałtownie tyjemy lub chudniemy. Zatem odpowiedź na pytanie „czemu pojawiają się rozstępy” najkrócej brzmi: ponieważ skóra nie nadąża za zmianą kształtu, który otula. Wszelkie zmiany rozmiaru, zwłaszcza intensywne i szybkie, mogą owocować tymi niezbyt ładnymi zmianami.

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy? Mogą powstać praktycznie wszędzie, ale upodobały sobie kilka miejsc. Są to: brzuch, piersi, pośladki, uda oraz ramiona.

Dlaczego jedni mają rozstępy, a inni nie?

Dokładnie nie wiadomo. Ale jest kilka zjawisk, które sprzyjają powstawaniu rozstępów. Pierwszy to wysoki poziom kortyzolu w organizmie. To hormon, produkowany przez nadnercza. Zbyt wysoki poziom kortyzolu sprawia, że skóra traci na elastyczności – a wtedy znacznie łatwiej o rozstępy, kiedy sytuacja robi się dla skóry wymagająca. Dlatego większą podatność na powstawanie rozstępów ma skóra ludzi wiecznie zestresowanych (kortyzol jest jednym z hormonów stresu), cierpiących na zaburzenia hormonalne, związane z nadmierną produkcją kortyzolu (np. zespół Cushinga) czy osób, stosujących kremy lub pigułki sterydowe.

Rozstępy po ciąży

Większe ryzyko mają też kobiety, obciążone genetycznie. To znaczy, że jeśli w Twojej rodzinie są już osoby z dużą ilością rozstępów, zapewni i Ty ich nie unikniesz. Ryzyko rozwoju rozstępów rośnie też wraz z rozmiarem dziecka. Im jest ono większe i im większy brzuch, tym bardziej możesz być pewna, że rozstępy się pojawią. A już w ciąży bliźniaczej rozstępy są gwarantowane.

Czy da się usunąć rozstępy domową kuracją

Jeśli się zastanawiasz, co we własnej łazience stosować na rozstępy, musimy Cię rozczarować. Domowe środki, takie jak olejek z migdałów masło kakaowe, masło shea, oliwka z oliwek czy preparaty z witaminą E po prostu nie działają. Możesz je stosować, skóra zawsze się ucieszy z dobrego balsamu i pełnego czułości masażu, ale rozstępy nie znikną. A wiesz, co pomoże zmniejszyć widoczność rozstępów? Zaskoczymy Cię: samoopalacz. Podczas, gdy opalanie prowadzi do większej widoczności rozstępów, ponieważ się one nie opalają, tak samoopalacz barwi je tak samo, jak skórę dookoła. Efekt: rozstępy barwą zlewają się ze skórą i mniej rzucają się w oczy.

Jak usunąć rozstępy z pośladków, piersi, brzucha

Istnieje kilka sposób na zmniejszenie widoczności rozstępów. Niestety, nie jest ich zbyt dużo, bo większość kremów i preparatów na rozstępy nie ma udowodnionego działania. Sprawdziły się np. preparaty z tretinoiną, substancją, należącą do grupy retinoidów. Potrafi ona stymulować produkcję kolagenu w skórze, dzięki czemu jest ona bardziej elastyczna, a więc ryzyko zmian jest mniejsze.

Jednak terapia ta ma dwa minusy. Pierwszy: najlepiej nakładać krem z tretinoiną na świeże, dopiero formujące się rozstępy. Jeśli się już uformowały, retinoid niewiele pomoże. I drugi: tretinoiny nie wolno stosować w ciąży czy podczas karmienia piersią – czyli właśnie wtedy, kiedy rozstępy są świeże. W tych okresach można natomiast stosować preparaty z kwasem hialuronowym, który w dwóch dużych badaniach okazał się całkiem skuteczny właśnie w przypadku wczesnych rozstępów. „Całkiem skuteczny” oznacza: sprawia, że stają się mniej widoczne, przyspiesza gojenie się drobnych zmian. Dużym rozstępom rady nie da.

Gdzie można leczyć i usunąć rozstępy?

Już wiesz, że w domu nie dasz rady. No dobrze, a więc gdzie? Najlepiej w dobrym gabinecie kosmetycznym lub kosmetologicznym. Dlaczego dobrym? Ponieważ gabinet, aby rozprawić się z rozstępami, musi mieć nowoczesne urządzenia, które pozwolą na leczenie blizn – bo rozstępy są de facto rodzajem blizn. Jakie to urządzenia?

Najnowocześniejszym sposobem likwidacji rozstępów jest laser frakcyjny, np. Alma Hramony XL Pro z głowicą iPixel Er:Yag i specjalną końcówką ablacyjną. To urządzenie błyskawicznie odparowuje warstwę rogową naskórka, przez co wymuszana jest jego bardzo szybka regeneracja. Zabieg ten zwie się laserowym peelingiem albo ablacyjnym resurfersingiem (wiemy, można połamać język; wystarczy, że zapamiętasz pierwszą z tych dwóch nazw). Laserowy zabieg stymuluje skórę, by stare komórki zastępowała nowymi, a blizny i rozstępy stają się coraz płytsze i coraz mniej widoczne. Dodatkowy bonus: skóra lepiej wygląda, bo zabieg działa też fotoodmładzająco.

Czy usuwanie rozstępów laserem boli?

Zabieg laserem Alma Harmony jest bezbolesny i można go stosować na delikatne obszary, np. piersi czy brzuch. Możesz poczuć w trakcie lekkie pieczenie, ale głowica lasera posiada niezależnie chłodzenie, więc dyskomfort nie będzie zbyt duży. Możesz też po zabiegu zauważyć zaczerwienienie skóry i jej lekką tkliwość, jednak efekty te miną po kilku godzinach lub - rzadziej - dniach. Na jednym zabiegu się jednak nie skończy: najczęściej trzeba wykonać serię 3-5 zabiegów w odstępach 2-4 tygodni. Czasem kosmetolog może Ci zaproponować kurację wielotorową, czyli serię zabiegów, łączących działanie lasera frakcyjnego z innymi zabiegami, które wzmocnią i uzupełnią działanie lasera (np. radiofrekwencja, dermapen czy bloomea). O innych zabiegach, które pomagają pozbyć się rozstępów, będziemy jeszcze pisać - śledź więc naszego bloga!

Zapraszamy do naszego Instytutu Kosmetologii Maeve Kielce. Znajdziesz u nas najnowocześniejszy laser do laserowego peelingu, a więc możemy pomóc Ci skutecznie zniwelować rozstępy!

 

Zapisz się na zabieg!