Tatuaże od kilku lat są szczytem mody! Wiele osób z dumą je nosi, wiele marzy i planuje. Ale choć zrobienie tatuażu wydaje się świetnym pomysłem w momencie podejmowania decyzji, później jednak coś się zmienia – bo pytanie „jak usuwać tatuaże” jest jednym z często wpisywanych w internetowe wyszukiwarki.

Jeśli i Ty się zastanawiasz, w jaki sposób usuwa się tatuaże, nie jesteś w tym pytaniu odosobniona. Według badań, opublikowanych w Journal of the American Academy of Dermatology, prawie jedna czwarta osób między 18 a 50 rokiem życia ma przynajmniej jeden tatuaż. I aż 17 proc. osób myśli o jego usunięciu! To prawie jedna piąta. Ta zmiana zdania wpływa nie tylko z faktu, że w przypływie emocji ludzie tatuują sobie imię osoby, która potem znika z ich życia i powinna zniknąć też z ich skóry. Także dlatego, że z biegiem czasu gust się zmienia. I ten plemienny wzorek, który podobał Ci się 10 lat temu, dziś zaczyna się wydawać dziecinny i mało elegancki.

Usuwanie tatuażu - jakie metody są skuteczne?

Jeśli chcesz się pozbyć skórnego rysunku, mamy dla Ciebie dobre i złe wiadomości. Zacznijmy od dobrych: Twoi rodzice, gdyby chcieli usunąć tatuaż, musieliby poddawać się w tym celu dość brutalnym technikom. Były bolesne, ryzykowne i często zostawały po nich blizny.

Tatuaże się np. wycinało razem ze skórą, na której były wykonane. W miejscu, w którym czystą skórę zszywano, pozostawała blizna. Inne metody polegały na dosłownym niszczeniu wytatuowanego fragmentu skóry przez różne metody dermabrazji – a ten zabieg polega na usunięciu warstwy skóry. Stosowano do tego piasek lub sól, skórę podgrzewano i zeskrobywano. Albo traktowano skórę kwasem, który rozpuszczał jej wierzchnią warstwę. Brrr, to wszystko bolało jak diabli! I blizna była murowana. Zresztą, blizna była wkalkulowana w proces: zasłaniała resztki tuszu, który w skórze pozostał. Czasem skórę poddawano działaniu płynnego azotu, który w ramach krioterapii ją zamrażał. Ale po tym też zostawały blizny.

Gdzie najlepiej usuwać tatuaż?

Ok, ale gdzie tu dobre wieści? Tutaj: nauka poszła do przodu i dziś, dzięki laserom, np. typu Q-Switch, usuwanie tatuażu jest względnie szybkie i względnie bezbolesne, a ryzyko blizn prawie nie istnieje. I tutaj od razu mamy odpowiedź na pytanie „gdzie najlepiej usuwać tatuaż”. Bo skoro laser, i to jeszcze określonego typu, to tylko dobry gabinet kosmetyczny. Od razu uprzedzamy pytanie: domowe metody usuwania tatuaży, jak np. wybielanie ich wodą utlenioną, nie działają. Nie trać więc czasu na takie eksperymenty. Lepiej poszukać gabinetu z dobrym laserem na wyposażeniu.

Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu? Laserowy promień wychwytuje kontrast pomiędzy kolorem skóry, a pigmentem tatuażu. I intensywnie pulsującym światłem „strzela” tam, gdzie jest barwnik. Rozbija w ten sposób ów barwnik na cząsteczki tak maleńkie, że organizm dalej już sam sobie poradzi z ich usunięciem.

Laserowe usuwanie tatuażu - efekty

To teraz złe wieści: tatuaż w samym swym zamyśle ma być permanentny, trwały. Więc pozbycie się go do łatwych nie należy. I nawet nowoczesne techniki usuwania tatuażu różnie sobie radzą z różnymi tatuażami – wszystko zależy od ilości, koloru i rodzaju użytego barwnika oraz Twojej karnacji. I większy jest kontrast pomiędzy kolorem Twojej skóry, a barwnikiem, użytym do zrobienia tatuażu, tym lepiej – bo tym łatwiejsze będzie pozbycie się rysunku. Najłatwiejsze są tatuaże czarnym pigmentem, wykonane na skórze i bardzo jasnej i jasnej karnacji. Najtrudniejsze do usunięcia sam kolory fluoroscencyjne, zwłaszcza purpurowy czy zielony, są znacznie trudniejsze. I może się okazać, że tatuażu usunąć się nie uda, ale uda się sprawić, że wyblaknie do tego stopnia, że można go będzie pokryć innym tatuażem.

Jak długo trwa i ile sesji trzeba, by usunąć tatuaż?

Wszystko zależy od – jak wcześniej pisaliśmy – użytego barwnika i karnacji, ale i wielkości tatuażu, ilości zastosowanych kolorów czy wieku tatuażu. Mały, czarny rysunek zazwyczaj często usunąć podczas jednej sesji. Średnio trzeba liczyć 10-20 min na tatuaż o powierzchni 4 cm2. Postanowiłaś pozbyć się tatuażu sprzed 10 lat? Świetnie, stare tatuaże usuwa się łatwiej, bo łatwiej jest laserowi zniszczyć barwnik. Usunięcie dużego tatuażu wymaga jednak od 5 do 12 sesji, by zniknąć. Cała procedura może się więc przeciągnąć, bo między sesjami trzeba zachować odstępy od 6 do 8 tygodni. I może się okazać, że całkowite usunięcie tatuażu, rozłożone na podzielone przerwami etapy, potrwa nawet ponad pół roku.

Laserowe usuwanie tatuaży – czy to boli?

Nie będziemy czarować: trochę pocierpisz. Ale tylko trochę i nie podczas, ale po zabiegu. Sam zabieg jest dość komfortowy, bo nowoczesne urządzenia, np. laser Alma Harmony XL Pro z głowicą Nd:YAG 1064nm z końcówką Q-Switched, działają powierzchownie, nie wnikając zbyt głęboko. Podczas zabiegu, laser rozgrzewa otaczające tatuaż tkanki, a impulsy świetlne rozprawiają się z cząstkami pigmentu. Organizm musi potem pigment usunąć, a rozgrzana skóra musi się zagoić. Uczucie jest więc trochę takie, jakby goiły się lekkie poparzenia. Dlatego właśnie konieczne są przerwy między sesjami.

Alma Harmony, dzięki głowicy z wymiennymi końcówkami, pozwala dobrać odpowiednią końcówkę do każdego koloru barwnika. W ten sposób skóra dostanie tylko taką ilość laserowej energii, jaka jest niezbędna w jej konkretnym przypadku. Napiszemy jeszcze raz, bo wiele osób o to pyta: wskutek laserowego usuwania tatuażu, ryzyko blizn jest minimalne! Większość zabiegów nie pozostawia żadnych widocznych śladów. Ważne jest jednak, by o skórę po zabiegu wyjątkowo czule dbać i rygorystycznie chronić ją przed słońcem.

Usuwanie tatuażu – jaka cena, ile to kosztuje?

Cena będzie zależała od rodzaju i wielkości tatuażu oraz ilości koniecznych sesji. I tak, jednokolorowy tatuaż o wielkości 5 na 5 cm będzie usuwany przez 15 minut, a zapłacisz za to 350 zł. Tatuaż wielkości 10 na 10 cm będzie już wymagał 30 minut pracy lasera oraz wyłożenia 500 zł.

Jeśli się zastanawiasz, czy usuwanie makijażu permanentnego „podpada” pod usuwanie tatuażu i czy możliwe jest usuwanie tatuażu z twarzy, odpowiedź brzmi „tak”. Makijaż permanentny jest bowiem rodzajem tatuażu i usuwa się go w ten sam sposób, co fantazyjne rysunki w innych miejscach na ciele. Usunięcie makijażu permanentnego z brwi będzie kosztowało 300 zł i potrwa 20 minut.

Zapraszamy do naszego Instytutu Maeve Kielce. Dysponujemy najnowocześniejszym laserem do usuwania tatuaży. Powyższe ceny pochodzą z naszego cennika.

Zapisz się na zabieg!